Stresle Mücadele Etmenin Yolları

Stres hayatımızın parçası gibi bir şey gerek iş hayatında gerek sosyal yaşantınızda sıkça yaşarsınız, fakat stresle mücadele etmenin yolları nı bilmezsek yani stres yönetimi yapamazsak bu kalp rahatsızlıkları, tansiyon, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı gibi ciddi sağlık problemlerine yol açacaktır. Siz değerli okurlarım için bu yazımda stresle mücadele etmenin yollarından bahsedeceğim.

Stres nedir ?

Çoğumuz zaten bu durumu yaşadığımız için bilmeyenimiz yoktur fakat kısaca açıklamak istedim. Stres insanların üzerinde hissettikleri baskı ve gerginlikten ibarettir. Daha öncede belirttiğim gibi günlük hayatta yaşamayanımız yoktur.

Stres belirtileri nelerdir ?

Strese uzun süre maruz kaldığınızda vücudunuz sizi artık bir şekilde uyarmaya başlayacaktır. Bu belirtileri dikkate almanızda fayda olduğunu düşünüyorum. Dişinizi gıcırdatmanız, başınızın ağrıması, başınızın dönmesi, yorgunluk, bitkinlik, hazımsızlık, uyku problemleri, kilo kaybı, kulaklarınızda çınlama gibi fiziksel belirtilerin yanı sırı duygu değişimleri de yaratmakta, öfke, negatif düşünme, depresyon, yetersizlik, unutkanlık, kaygı, ağlama, yetersizlik gibi duygusal değişimlerde yaşayabilirsiniz.

Stresle mücadele etmenin yolları

Stresle mücadele etmenin yolları  konusunda ilk dikkat edilmesi gereken uyku düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Aynı saatlerde uyuyup, aynı saatlerde uyanmaya özen gösterin. Beslenme şekliniz de stres faktöründe oldukça etkendir, o yüzden düzenli beslenme alışkanlığı kazanmanız size fayda sağlayacaktır. Abartılı beslenmekten de kaçının. Sigara ve alkol kullanımını giderek azaltmaya çalışın. Bolca egzersiz ve spor yapın bu sizi üşengeç birisi yapmaktan da alıkoyacaktır. Sizi strese sokan nedenleri belirledikten  sonra bu nedenleri olabildiğince azaltmaya çalışın.

Kontrol altında tutabileceğiniz kadar sorumluluk altına girin ve daha fazlasını asla kendinize yüklemeyin. Gerçekçi hedefler belirleyin ve hedeflerinizin üzerine yoğunlaşın unutmayın her şeyi %100 başaracaksınız diye bir şey yok. Yalnızca bir hedefe yoğunlaşın. Bazı şeylere ”hayır” diyebilmeyi öğrenin birilerine borçlu hissettiğiniz için yapamayacağınız şeyler konusunda kimseye söz vermeyin. Kendinizle ve olaylarla ilgili sürekli olumsuz düşünmeyin, olaylara olumlu açıdan yaklaşın.

Stresle mücadele etmenin yolları

Uykunun stres ile bir alakası var mı ?

Elbette hayatımızın bir çok alanında dinlenmek nasıl etkin bir rol oynuyorsa uykunun stres ile de alakası var. Sporcuların düzenli bir şekilde uyuması ve dinlenmesinden örnek verebilirim bu konuya. Bir sporcu, spor yaptığından daha fazla dinlenmeye yani uyumaya ihtiyaç duyar ancak bu şekilde gelişir ve başarıya ulaşır. Aynı şey stresle başa çıkmak içinde kullanılabilir.

 • Düzenli bir uyku programı hazırlayın ve bu programa mutlaka sadık kalın.
 • Rahat ettiğiniz pozisyonda ve karanlık bir oda da uyumak sizin için iyi olacaktır.
 • Yatak odanızı orada tv izlemek, çalışmak vb. şeyleri yapmak için kullanmayın yalnızca uyumak için kullanın.
 • Gün boyu biraz biraz uykunun tadına bakmayın çünkü akşam zaten uyuyacaksınız.
 • Rahatlatıcı müzikler dinleyerek ve olumlu düşüncelerle uykuya dalabilirsiniz.
 • Kafein kullanmaktan kaçının ve çok sık tuvalete gidecek kadar sıvı tüketmeyin.
 • Yatmadan 2-3 saat önce spor vs. gibi aktiviteler yapmayın.

Stresle mücadele etmenin yolları

Beslenmenin stres ile bir alakası var mı ?

Elbette beslenmede stresle mücadele etme yolları konusunu doğrudan etkileyen faktörlerden. Beslenme düzeni olmayan insanları bilirsiniz işe yetişmek için gelişi güzel kalkıp bir tost yiyerek  kahvaltıyı geçiştiren veya işe geçerken bir patiseriden poğaça alıp kahvaltıyı bu şekilde geçiştiren. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı asla geçiştirmeyin.

 • Aşırı kilo almamak için yemek yemeyi abartmayın.
 • Sizin için ideal kiloyu öğrenin ve o kilonun altına ve üstüne çıkmamaya dikkat etin.
 • Her gün düzenli  meyve ve sebze tüketin.
 • Şeker ve tuz tüketimini sınır getirin.
 • Bakliyat ve sebzede lif ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • Yağ oranınızı korumaya özen gösterin.
 • Alkol ve kafein alımına  sınır getirin.
 • Düzenli bir egzersiz programı ile de bu beslenme programını birleştirin.

 

Umarım sizlere faydalı bilgiler aktarmışımdır. Uykusuz penguen uykusuz da olsa her zaman okurlarına yarar sağlayacak bilgiler vermeye devam edecek takipte kalın. 🙂

14 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.
Gökhan
Kasım 6, 2020

Stres gerçekten ama gerçekten insanı hem daha erken yaşlandırıyor hemde diğer hastalıklara neden oluyor. En basiti insanın saçlarının bir anda beyazlamasına neden oluyor. Aslında vurdumduymaz olmak gerekiyor ama nedense onu bir türlü beceremiyorum ben. Bazıları da var dünya yansa umurunda değil.

  Hamdi Çetin
  Kasım 7, 2020

  İşte bu yazım tam sana göre o zaman abi, stresi kontrol altına alabilirsin.

Ersin
Kasım 12, 2020

Aslında beslenme ve uyku düzenine dikkat ettiğimde stresi kontrol altına alabildiğimi gördüm. Sadece insanların biraz kendine vakit ayırmaya ihtiyacı var bence.

Songül Bulut
Kasım 12, 2020

Şu son günlerde sıkça karşılaştığım sorun aslında tavsiyelerinizi dikkate alacağım teşekkürler.

djkaram
Kasım 13, 2020

Gerçekten dikkat etmemiz gereken bir konuyu anlatmışsınız.Bence stresle başa çıkmak bazı zamanlarda imkansız olabilir. Mesela deprem felaketi yada covid19 gibi.Bu durumlarda insan ister istemez bir strese giriyor.

Sinan Bulut
Kasım 22, 2020

Makaleler güzel bilgilendirici, sitenizin takipçisiyim artık, teşekkürler

emir oğulcan
Kasım 27, 2020

harika bir site olmuş gerçekten tüm ihtiyaç sahiplerine uygun tasarlanmış teşekkür ederiz

Emirhan
Aralık 1, 2020

Bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim.

Hakkıcan
Aralık 18, 2020

günümüzün önemli ruhsal sıkıntılarından biri strestin. mücadele hakkında bilgi sahibi olarak çeşitli riskler azaltılabilir

başak küçük
Aralık 19, 2020

ben stresle mücadele edemiyorum yaa çok kötü hissediyorum kendimi…

tarık ordul
Aralık 22, 2020

Stresle mücadele etmek için önerilerinizi dikkate alacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...