Sigaranın Zararları Nelerdir? Nasıl Bırakabilirim?

Sigaranın zararlı olduğunu ve iç organlara zarar verdiğini, ayrıca yaşam kalitesini de düşürdüğünü bilmeyenimiz yoktur. Peki sigaranın zararları hakkında detaylı bilgiye sahip misiniz? Gelin hep birlikte hem sigara içenler için, hemde sigara içilen ortamda bulunan pasif içiciler için sigaranın zararları neler ve sigara nasıl bırakılır konularını detaylıca inceleyelim.

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara hangi organlara zarar verir diye sorulduğunda ilk aklıma gelen organ akciğerlerimiz olsa da, sigara insan organlarının neredeyse tamamına zarar veriyor. Buna sebep olan tabi ki içerisinde bulundurduğu 4 binden fazla kimyasal madde.

 • Daha önce de bahsettiğim gibi sigara direk olarak akciğerleri etkiliyor, bu doğru. Araştırmalara göre sigara içmek kanser riskini erkeklerde %25 kadınlarda ise %25.7 oranında arttırıyor. Ayrıca sigara KOAH hastalığına, astım krizlerine ve kronik bronşit rahatsızlığına da sebep oluyor.
 • Sigara kalp rahatsızlıklarının da öncüsü, kalp damarlarının daralmasına ve damar tıkanıklığına neden oluyor. Kan bu yüzden pıhtılaşıyor, inme, kalp krizi ve bir çok sorunu beraberinde getiriyor.
 • Sigara, nefes ve ağız kokularına da sebep oluyor.  Sadece koku ile sınırlı kalmıyor ağız ve gırtlak kanserine de sebep oluyor. Ayrıca diş etlerinizin hassasiyetini arttırarak dişlerinize de büyük oranda zarar veriyor.
 • Sigaranın zararları ne yazık ki yukarıda saydıklarımla bitmiyor. Sigara tüketimi ile birlikte pankreas , rahim ağzı, kolon, kan kanseri gibi hastalıkların görülme riskini arttırıyor.
 • Sigara içerisindeki kimyasal maddeler nedeniyle doğurganlığı da önemli ölçüde etkiliyor.Kadınlarda hormon düzeyini etkileyerek, erkeklerde ise sperm kalitesini olumsuz etkileyerek doğurganlık oranını düşürebiliyor.Ayrıca hamilelikte sigara kullanımı düşük riskini arttırdığı kadar, çocuğun beyin ve sinir sistemi gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor.
 • Sürekli hasta mı oluyorsun? Bunun sebebi durmadan tükettiğin o sigara, çünkü bağışıklık sistemini düşürüyor.
 • Sigara içmek insülin direncini azaltıyor, bu yüzden tip 2 diyabet olma riskin yüksek.

Sigarayı Bırakma Evreleri Nelerdir?

Biliyorum belki şuan sigaranın negatif etkilerine hiç rastlamadığını düşünüyorsun, yada herhangi bir sorununun olmadığını düşünüyorsun fakat içten içe sigarayı bırakmanın zamanının geldiğinin de farkındasın;

Sigarayı bırakmak istiyorsan her ne olursa olsun bilmen gereken tek şey, bunun çok kolay olmayacağı. Fakat üstesinden gelemeyeceğin bir  durum değil. Başarabilirsin! Bu süreçte nelerle karşılaşacağını bilmen sana bırakman konusunda daha fazla yardım sağlayacak. Gel şimdi senin için neler yapabiliriz bakalım.

 • Sigara kullanan birisi olarak eğer hala sigaradan etkilenmediğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Bu etkileri görmeden bırakmayacaksın değil mi ? Neden bekleyip etkilerinin ortaya çıkması yerine, sana ne gibi zararlar veriyor bunları araştırmıyorsun. Sende biliyorsun ki zararları saymakla bitmeyen bir şey seni asla es geçmez.
 • Sigarayı bıraktığın ilk günlerde vücudun sürekli nikotin ihtiyacı hissedecek ve sigara içmek isteyeceksiniz. Ama kendini engellemelisin. Bir kere daha içeyim bir şey olmaz diye düşünme, çünkü motivasyonunu kaybedip içmeye kaldığın yerden devam edeceksin bundan emin ol.
 • Sigarayı bıraktıktan sonra hayatının olumlu yönde geliştiğini sende göreceksin. Örneğin merdivenleri çıkarken artık nefes nefese kalmayacaksın. Bu bile bir sebep aslında. Ayrıca bu dönemde sigaranın zararlarını fark ettiğinde sen bile artık içmek istemeyeceksin, hatta iğreneceksin. Sigarayı bırakmadan sana verdiği zararları da fark edemiyorsun, bilmeni isterim.

Sigarayı Bırakmak İsteyenler İçin Önerilerim

 

 • Kendine İnan

Asla ben yapamam, bırakabilir miyim acaba diyerek bu yola girmeyin. Üzgünüm ama bırakamazsın. Bir gemiye bindiğini ve denizin ortasına açıldığını düşün.

 • Sigaranın Zararları Hakkında Derin Bir Araştırma Yapın

Evet, sigaranın zararlı olduğu hakkında herkes bilgiye sahip, fakat senin bundan fazlasına ihtiyacın var. Bu aşamada çekilmiş belgeseller, makaleler ve daha bir çok şeyi inceleyerek kendinizi sigaradan soğumak için yeterli bilgiye doyurun.

 • Kararınızı Verin Ve Kendinize Motivasyon Mektubu Yazın

Neden sigarayı bırakmak istiyorsun? Kendi sağlığın için mi?, eşin için mi?, çocuğun için mi?, yoksa artık maddi sıkıntı çekiyorsun ondan dolayı mı? yada bunların hepsinden dolayı bırakmak istiyor olabilirsin.Neden sigarayı bırakmak istediğini notlar halinde bir kağıda aktar ve ihtiyaç duyduğun çıkarıp bir göz at, bir sigara yakmak istediğinde senin için caydırıcı bir sebep olacaktır emin ol.

 • Sigaranın Yerine Bir Şeyler Koy

Sigarayı bıraktığında bir boşluk hissedeceksin, boş zamanlarında bir sigara yakmak yerine artık bir şey yapmadığını fark edeceksin ve o boşluğu tekrar sigara ile doldurmak yerine farklı şeyler yapmayı deneyebilirsin. Mesela spor yapmak, sakız çiğnemek veya gitar çalmayı öğrenmek gibi farklı hobiler edinmeyi dene.

 • Eğer İhtiyacın Varsa Doktor Desteği Al

Sigarayı bırakmakta zorlanıyorsan bunun için doktor desteği almaktan çekinme. Basit bir konu gibi düşünme devletin bunun için açmış olduğu poliklinikler ve Alo 171 sigara bırakma hattı var, sana bu konuda yardımcı olacaklardır.

 • Sigara İçilen Ortamlardan Uzak Dur

Yapman gereken en önemli şey ise sigara içen ortamlardan uzak durman. Sigarayı bıraktın fakat hayatına pasif içici olarak devam etmen sigarayı bırakmanı önemsiz hale getiriyor. Ayrıca yeniden özenip başlamanı bile sağlayabilir.

 

Uykusuz Penguen olarak okuyucularımın sağlıklı bir yaşam sürmesini istiyorum. Bu sebeple bu tarz faydalı bilgiler vermeye devam edeceğim, sağlıkla sevgiyle kalın.

0 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...