Penguenler Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Uykusuz Penguen adında bir blog site açmaya karar verdiğimde zaten ilk aklıma gelen yazılardan bir tanesi Penguenlerin yaşamlarını anlatan bir yazıydı. Bende bunu size nasıl ilgi çekici hale getirebilirim diye düşündüm ve penguenler hakkında ilginç bilgiler ve ince detayları araştırdım. Paytak Smokinlerin bilmediğimiz özelliklerini gelin hep birlikte görelim.

İşte penguenler hakkında çok bilinmeyen 10 gerçek;

Penguenlerin pembe kakaları uzaydan görülebiliyor.

Adelie penguenleri krille beslendikleri için kakaları pembe renkte oluyor. Penguenlerin kakaları buzun üzerinde uzun süre kalabiliyor ve araştırmacılar uydudan  penguenleri  bu şekilde takip edebiliyor.

Bir zamanlar insan boyunda penguenler vardı.

Arkeologların bulduğu fosiller daha dinazorlar bile tükenmeden önce yaşamış penguenlerin 1.5 metre civarında olduğunu doğruluyor.

Dünyanın en küçük pengueni, ananas ağırlığında.

Antartika’da yaşayan mavi penguenler, yaklaşık 30 cm boyutunda ve neredeyse bir ananas ağırlığında, insanın toplayıp cebine doldurmak ister 🙂

Penguenler kaymaya bayılır.

Penguenler, başarılı yürüyücüler olmadıkları için hızlı hareket etmek adına karınlarının üzerinde kızak gibi kayarak ilerliyorlar.

Suyun altında da hızlılar.

Bilim insanları imparator penguenlerin suyun altında hava kabarcıklarının yardımı ile hızlı gitmelerini sağlayan özel bir metot kullandıklarını keşfetti.

Adelie penguenleri bir taş parçası için her şeyi yapabilir.

Evet gerçekten her şeyi! Adelie penguenleri taş parçalarını yuva yapmak için kullanıyorlar. Fakat taşlar onlar için o kadar değerli ki birbirlerinin biriktirdiği taşları çalabiliyor, taş elde etmek için her şeyi yapabiliyorlar.

Yumurtaların bakıcılığını erkek penguenler üstleniyor

İmparator penguenlerin yumurtaları olunca dişi penguen avlanmaya giderken, erkek penguenler yumurtayı yağlı “kuluçka kesesi” benzeri bir bölgenin altında saklıyorlar.

Penguenler insanlardan korkmuyor.

Penguenler insanlar ve köpeklerden korkmuyorlar. Bunun nedeninin penguenlerin, henüz insanlar Antarktika kıtasında yaşamaya başlamadan önce evrimleşmeleri ve 1994’te Antarktika’da köpeklerin yasaklanması olduğu tahmin ediliyor.

Bütün penguenler, Güney Yarımküre’de yaşarlar.

Penguenler Güney Yarımküre’de yaşarlar. Sadece Galapagos penguenleri uzun beslenme yolculuklarında Kuzey Yarımküre’ye geçerler.

“Penguenolojist” olmak ister miydiniz?

Böyle bir meslek var. Kim yapmak istemez ki?

 

0 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...