pazartesi sendromu

Pazartesi Sendromu Nedir, Neden Daha Çok Zorlanırız?

Çalışan veya çalışmayan tüm insanların üzerinde olumsuz etkilere sahip olan huzur bozucu ve insanlar arasındaki ilişkiyi negatif yönde etkileyen bir durumdur pazartesi sendromu.

Aslında adı pazartesi olsa da durum farklıdır, olayın asıl kaynağı pazar gününde saklıdır.  Pazar günü yaklaşan haftayı müjdeler.Hafta içerisinde yaşayacağın yoğun stres, yoğun çalışma temposu, sinir, trafik ve belki saymakla bitmeyecek bir çok şey aklımıza gelir. Yani asıl olay pazartesi değil pazar günüdür. Pazartesi sendromunu taaaa pazar günü gecesinden yaşamaya başlarız  zaten.

Pazartesi Sendromu Nedir?

”Offf yine mi işe gidip o yoğun telefon trafiği, stresli geçen toplantılar ve çözülmesi zor işler” dediğiniz bir haftaya daha ”merhaba” demek için henüz kendinizi hazır hissetmiyorsunuz tahmin edebiliyorum. Pazartesi sendromu yaşamanızın asıl sebebi; koca bir hafta sonunda bol bol dinlenip, yayıla yayıla yattığınız yada netflix den saatlerce filmler, diziler seyrettiğiniz zamanın bitecek olması ve sizinde bunun farkında olmanız aslında.

Hafta sonunun bitmiş olması üzerinizde gerginlik yaratıyor olabilir. Yarın pazartesi ve buna şuanda  endişeli yaklaşıyor olabilirsiniz. Bu durum kişilik bozukluğuna, aile içi iletişim sorununa ve iş hayatında uyum sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Pazartesi sendromu özünde iletişim sorununu barındırmaktadır.

Aile içerisindeki iletişiminde, kişiler arasındaki iletişiminde yada beş gün boyunca tempolu bir şekilde çalışacağı iş yerinde sorun yaşamayan kişiler bu sendromu yaşamazlar. Pazartesi onlar için bir sendrom değil aksine heyecan dolu bir hataya başlamak  demektir. Günlük hayatın gerçeklerini kabullenme ve önüne çıkacak sıkıntıları aşmak bu insanlar için zor gelmez. Unutmayın türü ve çeşidi ne olursa olsun aldırış etmediğimiz psikolojik sendromlar insanlar arası iletişimi ciddi derecede etkiler.

Pazartesi Sendromundan Nasıl Kurtuluruz?

Kendisiyle barışık, kendini olduğu gibi kabul etmiş insanların bu sendroma yakalanmaları oldukça zordur. Öncelikle kendinizle barışık olmalısınız, zaten kendisiyle barışık olan insanların diğer insanlarla iletişiminde de herhangi bir problem olmaz.

Sendrom haline sokmaktansa daha çok pozitif düşünceye sahip olarak kendinizi sürekli motive  etmek daha faydalı olacaktır. Nasıl daha fazla deneyim elde edebilirim yada başarılarıma bir başarı daha nasıl katabilirim şeklinde düşünebilirsiniz. Kendinize sağlayacağınız deneyim ve başarılar sizin daha fazla motive olmanızı sağlayacaktır.

Unutmayı pazartesinin sendrom olup olmayacağı sadece size bağlıdır. Pazartesiyi heyecanla bekleyin 🙂

2 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.
Enes Talha
Ocak 29, 2021

İkinci paragraftaki kısma kesinlikle katılıyorum. Bence de pazartesi sendromu olmasının en büyük sebebi bir önceki gün olan pazar gününde saklı. Yazı için teşekkürler.

    Hamdi Çetin
    Ocak 29, 2021

    Keşke hep tatil olsa da pazartesi sendromu yaşamasak 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...