Oyun Bağımlılığı Nedir? Oyunlar Neden Bağımlılık Yapar?

Çok değil bundan 10-15 yıl öncesinde çok görmüşsünüzdür çocukların aşağıdan yukarıya ”Sabahtan beri aşağıda oynuyorsun, yeter artık eve gel!” şeklinde uyarıldığını. Son yıllar da  ise ” Dışarı çık bir temiz hava al, kaç saat oldu bilgisayar başındasın!” şeklini aldı artık. Gelin bu gün oyunlar neden bağımlılık yapar? Oyun bağımlılığı nedir? hep birlikte inceleyelim.

Anne ve babalar için çocuklarının saatlerce belki günlerce bilgisayar başından kalkmadan vakit geçirdiği, sadece yemek ve tuvalet için kalktığı çokta yabancı değil sanırım. Oyun bağımlıları çok az bilgisayar başından kalkarlar bu yemek yemek için olsa bile, zaten az yemek tüketirler ve genelde bilgisayar kullanırken yemek yerler. İnsanlarla az iletişim halinde oldukları ve bir şey yapmak için efor sarf etmedikleri içinde ilerde sağlık sorunları görüşmeye başlanır.

Kimyasal bağımlılığa karşı oldukça hassas davranan anne-babalar var fakat aynı hassasiyeti bu konu için göstermiyorlar. Genelde ilerde bırakır, biraz büyün bırakır zaten yada tatilde oynar okul açılınca bırakır diyerek geçiştiriliyor. Oysa bu hafife alınacak bir durum değil, uzmanlar bu konuda psikolojik destek alınması gerektiği konusunda uyarıyor.

Oyun Bağımlılığı Nedir ?

Oyun bağımlılığı; bilgisayar oyunları, konsol oyunları, mobil oyunlar oynayarak aşırı zaman geçirilmesi ve buna bağlı olarak fiziksel, duygusal ve sosyal olarak problemler yaşamasıdır. Dijital oyunlara ve dijital dünyaya bağımlı olan kişiler aşırı takılı olmakla birlikte kendini kontrol edememekte ve gerçek dünya ile olabildiğince az iletişim halinde olma gibi belirtiler gösterirler.

Yalnız anne ve babalara şunu hatırlatmalıyım ki; her oyun oynayan çocuk oyun bağımlısı oldu anlamına gelmiyor. Şimdi bu yazıyı okuyan aile büyükleri, ”yoksa benim çocuğumda mı bağımlı oldu, akşam papçi oynadıydı” diyebilir.  Çocuğunuz herhangi bir oyun oynayabilir, yada bir oyun hesabına sahip olabilir. Hep aynı oyunu da oynuyor olabilir bunlar bağımlı olduğunu göstermez, uzun vakit geçirmek ve bunun sürekli tekrarlaması sorun yaratır. Bunu anlamanız için oyun oynarken ne kadar süre vakit geçiriyor ve bu geçirdiği süre onu fiziksel, duygusal veya sosyal olarak etkiliyor mu bunu gözlemlemeniz yeterli.

Oyunlar Neden Bağımlılık Yapar?

Bilgisayar, tablet, cep telefonunda oyun bağımlılığının bir çok nedeni olabilir. Bu aşamada en önemli şey bağımlılığa neden olan nedenlerin tespit edilmesidir. Kişi saygıya ihtiyaç duyuyor olabilir, genel olarak saygı konusunda eksiklik yaşayan insanlar oyunlarda daha fazla vakit geçirir çünkü daha fazla vakit geçirmesi diğer oyuncular tarafından daha kolay kabul görmesine neden olacaktır.Bunun farkında olan oyun geliştiricileri de zaten oyunları tasarlarken bunlara önem verir ve daha oyuncunun daha fazla vakit geçirmesi için çalışmalar yapar.

Aile içerisinde ve sosyal çevresinde saygı görmeyen çocuklar dijital platformlara yöneldiğinde ve burada başarı elde ettiğinde diğer oyuncuların saygısını kazanırlar.  Dolayısıyla kazanılan bu saygınlık onu oyuna daha çok bağımlı hale getirir.

Çok oyunculu yani multiplayer olarak geçen oyunlar genelde çekingen yapıya sahip çocuklar için daha cezbedicidir. Bu tip oyunlarda oyuncu gerçek yaşamda yaşadığı zorlukları ve sıkıntıları görmezden gelir. Çekinmeden oyun içerisindeki dünyada  ve oradaki diğer oyuncularla vakit geçirir. Bu da bir bağımlılık sebebidir. Bunlara ek olarak yalnızlık hissi, rekabete yatkınlık, öz saygıda yetersizlik, içe dönüklük ve aşırı stres altında kalma gibi sebeplerde olabilir.

Fakat en önemli sebepler arasında aile içerisindeki iletişimin yetersiz olması yatmaktadır. Ailenin çocukla ilgilenmemesi, fiziksel veya sözlü şiddet, yada tutarsız davranışla sergilenmesi  çocuğu oyunlara bağımlı hale getirmektedir.

Oyun Bağımlılığının Zararları Neler?

Dijital bağımlılık olarak değerlendirilen bu kategoride oyun bağımlılıkları, çocukların ve gençlerin fiziksel ve sosyal gelişiminde oldukça olumsuz etkilemektedir. Oyun bağımlılığı olanların göreceği muhtemel zararlar arasında aşağıdaki belirtilen maddeler yer almaktadır.

 • Kişilik gelişimindeki olumsuzluklar
 • Aşırı kilo alma
 • Baş ağrıları
 • Elde ve bileklerde uyuşmalar
 • Kronik yorgunluk
 • Uzun süre ekrana baktığı için gözde bozulmalar
 • Derslerinde başarı kaybı
 • Duyarsızlık
 • Bağırsak ve mide problemleri
 • Sosyal çevresindeki insanları  kaybettiği için yalnızlık hissi
 • Temizliğe önem vermediği için hijyen problemleri

Oyun Bağımlılığı Nasıl Önlenir? Nasıl Tedavi Edilir?

İleri seviyedeki bağımlılıklar için uzman tedavisi gerekse de başlangıç seviyesi için aileler müdahale ederek bu sorunu çözebilirler. Öncelikle aile içerisindeki iletişime önem vermelisiniz çok sık iletişim halinde olmaya özen gösterin. İletişim halinde olmak oluşacak problemleri de hızlıca çözeceğiniz için çocuk için pozitif bir yaşam sağlamış da olursunuz.

En çok yapılan hatalardan bir tanesi oyun oynamanın ödül olarak veya ceza olarak kullanılması. Çocuğunuza bir görev verip onu yerine getirirse oyun oynayacağını veya oynamayacağını söylemek yerine onu farklı aktiviteler yapmaya yöneltin. Sinemaya gitmek gibi tiyatroya gitmek gibi, bunlar tabi çeşitlendirilebilir. Çocuğunuzu bilgisayar ekranından ayırmanın en kolay yolu bu tarz aktivitelerle onunla vakit geçirmektir.

Her oyun bağımlılık yapmaz onu zekasını geliştirecek faydalı oyunlarla tanıştırarak gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

 

 

 

1 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.
Avatar
djkaram
Kasım 13, 2020

Oyun bağımlılığı günümüzün büyük sorunları arasında, teknoloji iyi kullanılmadığı zaman bu tarz sıkıntılar yaşatabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...