Mikro Kara Delik Nedir? Mikro Kara Delik Nasıl Oluşur?

Mikro kara delik nedir ve  gerçekte var olup olmadıklarını bilmiyoruz, teorik olarak olabilirler fakat şuana kadar gözlemleyebilmiş değiliz. Bazı iddialara göre bu mikro kara deliklerden biz bile bir kaç tane yapmayı başardık.

Bu gün yazımızın konusu işte tam olarak bu  mikro kara delikler. Mikro kara delik nedir ? nasıl oluşur ? gerçekten de var olabilmesi mümkün mü ? Dünyada laboratuvar ortamında kara delik yapabilir miyiz ?  bunlardan bahsedeceğiz.

Mikro kara delik nedir ?

Öncelikle mikro kara deliğin ne olduğunu bilmek için kara deliğin ne olduğu bilmemiz gerekiyor. Güneşimizden çok daha büyük kütleye sahip yıldızlar öldüklerinde son aşamada süper nova ile patlarlar  ve geriye süper yoğunlukta bir tekillik kalır işte en kaba haliyle buna kara delik diyoruz.

Mikro kara delik nasıl oluşur ?

Kara deliklerin iki türü var birincisi size az önce bahsettiğim gibi bir yıldızın ölümüyle ortaya çıkan kara delikler bunun dışında süper kütleli kara delikler var bunlar yıldız ölümleriyle meydana çıkmıyorlar bunlar devasa hidrojen bloklarının içe çökmesi ile oluşuyorlar. Sonuç olarak iki türde de olması gereken şey bol miktarda kütleden ibaret. Doğal yollardan kara delik oluşturabilmemiz için dünyamızın milyonlarca katı kütleye ihtiyacımız var.

Bazı fizikçilere göre bir kara delik oluşturabilmek için korkunç miktarda kütleye ihtiyacınız yok çünkü kara deliği oluşturan şey çok miktardaki kütle değil kütlenin belli bir noktaya sıkışmasıdır. Çok büyük kütleli yıldızlar muazzam miktarda kütle çekimine sahip oldukları için bu sıkıştırma etkisini kendileri doğal olarak yaratabiliyorlar. Fakat siz bunu farklı ortamlarda yapmayı denerseniz yada bazı küçük hileler yaparsanız, çok büyük miktarda kütleye ihtiyaç duymadan kendi kara deliğinizi de yapabilirsiniz. 🙂

Dünyamızdan binlerce hatta milyonlarca kat daha fazla kütleye sahip  olan yıldızlar sahip oldukları kütle çekimi sayesinde bu sıkıştırmayı yaratabiliyorlar ama bazı özel ortamlarda ve bazı özel durumlarda bu kadar büyük miktarda kütleye ve kütle çekimine ihtiyaç duymadan da kendi kara deliğinizi yapabilirsiniz.

Bunu yapabilmeniz içinde atom altı evrene inmemiz lazım yani kuantum  evrenine gitmemiz lazım çünkü mikro kara delik oluşturabilmek için atom altı parçacıkları birbirine çarpıştırmamız lazım. Atom altı evrendeki parçacıkları ışık hızına yakın bir hızda hareket etmeyi başarırsanız ve bu parçacıkların büyük bir kısmını ki bu kısım aşağı yukarı 22 mikro grama yakın bir rakam oluşturmak zorunda kütle olarak bu kadar parçayı aynı anda  aynı noktada çarpıştırmayı başarırsanız  siz bu parçaları çok kısa zamanda olsa çok ciddi anlamda sıkışmaya ve bir arada durmaya mecbur hale getirirsiniz işte bu da teorik olarak bir tekillik oluşturur ve atom altı evrende mikro bir kara delik oluşturabilirsiniz.

Stephen Hawking

Kara delikler gerçekten var mı ?

Teorik olarak bu mümkün peki pratik olarak var mı ? Yani mikro kara delikler gerçek hayatta var mı ? Bu sorulara 1970 li yıllarda Stephen Hawking hayır cevabını vermiştir. Hawking’e göre  evrenin ilk zamanlarına yani büyük patlamanın ilk saniyelerine yada ilk dakikalarında bu parçacıklar birbiri ile çarpışıp, kaynaşmış olabilirler çünkü yoğunluk had safhadaydı. Hawking’e göre mikro kara deliklerin günümüzde oluşması imkansız. Kabaca şöyle diyebiliriz Hawking’e göre kara delikler dünyanın ilk oluşumunda var oldu fakat uzun zamanlar dayanamadı ve yok oldu.

Araştırmalar Hawking’i doğruluyor dünyanın ilk oluşumunda mikro karadelikler oluşmuş fakat bir süre sonra gaz bulutuna dönüşmüştür. Günümüzde insan yapımı mikro karadelik oluşturma çalışmaları yapılmış fakat kimse buna destek olmamıştı şayet böyle bir şey denense bende asla destek olmak istemem.

Beni takip ettiğiniz için çok teşekkür ederim hep birlikte araştırıp, öğrenmek dileğiyle sevgiler…

 

4 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.
Avatar
djkaram
Kasım 13, 2020

Uzay filmlerine hep bu konulardan dolayı ilgiliyim.

Avatar
tarık ordul
Aralık 22, 2020

Mikro karadelikler hakkkında aynı şeyleri düşünüyorum aslında

Avatar
behlül
Aralık 29, 2020

Mikro karadeliklerle ilgili kafamda oturmayan şeyler var insanoğlunun akıl sır erdireceği konulardan değil aslında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...