Kelimelerle İkna Etmek : Kelimeleri Raks Ettiriyorum

İnsanları kelimelerle ikna etmek

Bir insanı  kelimelerle ikna etmek olmasını istediğimiz şeyleri kolaylaştırır. Hepimizin öngörü, pratiklik, açık fikirli olma, esneklik gibi nitelikleri vardır. Bu nitelikler bizim daha kolay bir yaşam sürmemiz için geliştirdiğimiz yeteneklerdir. Bu niteliklerden bazılarını kazandıysanız gerek iş hayatında, gerek evliliğinizde  kısaca hayatın her alanında rahat ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz. Bu nitelikler önemli bir yere sahip olduğu gibi  kelimerle ikna etmek   de oldukça önemli bir yetenektir.

Çevrenizde görüyorsunuzdur, çok bir kabiliyete sahip olmayan fakat iyi yerlere gelen kişileri. Hatta bu nasıl bu kadar yükseldi acaba ? diye aklınızda deli sorularda olabilir. Fikirlerini başkasına kabul ettirme kabiliyetine sahip insanlar sadece bu yeteneğini kullanarak bile hayatını olmasını istediği konuma getirebilir. Şimdi gelin kelimelerle ikna etme gücünün püf noktalarına bakalım.

Kelimelerle İkna etmek için  hitap şekliniz çok önemli.

Bir kişiyi kelimelerle ikna etmek istiyorsanız öncelikle o kişiye nasıl hitap edeceğinizi bilmelisiniz. Sen/Siz sözcüğü ikna etme konusunda en etkili hitap şeklidir. Karşınızdaki kişiye bir kaç küçük soru sorarak onun hassas noktalarını öğrenip, hitap şekliniz ile onu nasıl yönlendireceğinizi kestirebilirsiniz. Cümlenizin sonuna kişinin adını da ekleyerek daha kuvvetli bir hale getirebilirsiniz. Örneğin; ” Bunun yanlış bir şey olduğunu biliyorsun Hamdi” gibi…

Açıklayıcı cümleler kullanmaya özen gösterin.

Karşınızdaki kişiye sözü yerinde ise aptalmış gibi davranmayın, anlattığınız şeyi anlayıp anlamadığını defalarca sormayın bu karşınızdaki kişiyi ciddi anlamda gerebilir hele ki ikna konusunda bir yol kat etmişseniz her şey sıfırdan başlayabilir. Dolambaçlı cümlelerden kaçınmanız en doğrusu olacaktır. Anlatmak istediğiniz şeyi net ve açık bir şekilde karşıdaki kişiye iletin. Aksi halde karşıdaki kişi bir süre sonra ”acaba bu bana ne anlatmak istiyor, beni mi oyalıyor ? bitse de gitsem artık ?” gibi şeyleri aklından geçirebilir. Karşıdaki kişiyi uzun süren cümleler kurarak sıkmak yerine karşılıklı fikir alışverişini tercih etmelisiniz. Unutmayın amacınız sadece karşınızdaki kişiyi ikna etmek.

Güven ve samimiyet konusunda ölçüyü asla kaçırmayın.

Sadece sizin değil dünyanın da farkında olduğu bir gerçek var ki Türk milleti olarak gerçekten cana yakın ve sıcak kanlı bir milletiz. Bu yüzden ikna edebilen bir yapıya sahip olmak için sıcak kanlı, samimi ve güven veren bir şekilde yaklaşım sergilemelisiniz. Tabi ki bu  laubalice davranacaksınız anlamına gelmiyor, ölçüyü asla kaçırmayın.

Dış görünüşünüze en az sözcükleriniz kadar dikkat edin.

Herkes hoşuna giden insanlar tarafından daha kolay bir şekilde ikna olur. Eğer dış görünüşünüze dikkat etmezseniz karşıda ki kişide kötü bir izlenim bırakabilirsiniz. Kötü bir izlenime sahip insanların bir kişiyi ikna etmesi ”deveye hendek atlatmak” kadar zordur. Düşünsenize karşınızda 2 tane satıcı var 2 si de aynı ürünü pazarlıyor ayırıcı özellik dış görünüş olacaktır.

Çünkü sözcüğü önemli bir etkendir.

”Çünkü” kelimesi iki etkenden oluşuyor. Birincisi kurulan cümlenin mantıksal bir olaya dayandırılması, neden- sonuç ilişkisi. İkincisi duygusal olarak harekete geçiriyor olması. Örnek verecek olursak, eczanede ilaç sırası bekleyen bir kişinin sizden sıranızı istemesi ve ardından ”çünkü çocuğum dışarıda bekliyor ve dışarısı çok soğuk” Duygularınız harekete geçti farkındayım çünkü empati yaptınız ve ikna oldunuz bile.

2 yıl garantili cümleler kullanın 🙂

Eğer bir şeyi açıklarken sonucunun garantisini verirseniz karşınızdaki kişi rahatlar ve daha kolay bir şekilde ikna edebilirsiniz. Bu oluşacak riski güvence altına almış olmanız demektir ilerleyen konuşmalarda ortada ki tedirginlik  kalkacak ve konuşma daha pozitif bir hal alacaktır.

En kötü ihtimallerden bile çekinmeden bahsedin.

Karşınızdaki kişiye olabilecek tüm risklerden bahsedin. Yapmanız gereken en iyi şey dürüst davranmanız olacaktır. Fikirlerinizden bahsederken olabildiğinde gerçeklikten uzaklaşmadan konuşmalısınız. Mesela bir ürün hakkında konuşuyorsanız ve bunu satmak için uğraşıyorsanız hiç bir zaman o ürünün en iyisi olduğundan bahsetmeyin veya düşüncelerinizin kesinle tek doğru olduğunu ve düşündükleriniz hakkında yanılmayacağanızı asla söylemeyin. Bu şekilde daha güvenilir bir kişilik kazanmış olursunuz.

Kelimelerle ikna etmek

Ve en önemlisi karşınızdaki insanı tanıyın ve ne istediğini bilin.

Kişinin daha önce yaşadıklarını, inançlarını, neyi istediğini ve arzuladığını bilmelisiniz. Daha öncede belirttiğim gibi küçük sorular sorarak kişiyi tanıyabilir ve o şekilde bir yaklaşım sergileyebilirsiniz. Bu durumu bir fıkra ile açıklayabilirim;

 “Bir grup İngiliz, Amerikan ve Türk gemiyle yolculuk ediyorlarmış. Birden şiddetli bir fırtına kopmuş. Geminin batacağını anlayan kaptan hemen yolculara koşup gemiyi boşaltmalarını istemiş. Fakat kimse buna inanmayarak kendini denize atmayı kabul etmemiş. Bir süre sonra bütün yolcuların ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gören kaptan hemen bir tayfasını çağırmış.

     – Git bir de sen dene onları gemiden atlamaları için ikna etmeye çalış, demiş.

Tayfa gitmiş ve kısa bir süre sonra geri dönmüş. Kaptan merakla sormuş:

     – Eee, ne oldu?

     – Hepsi atladılar efendim.

Kaptan çok şaşırmış:

     -Nasıl olur, daha demin kıllarını bile kıpırdatmamışlardı. Ne dedin onlara?

     -Çok kolay kaptanım. İngilizlere “sizin gibi soylu insanlar batmak üzere olan bir gemide olmamalılar” dedim. Amerikalılara deniz suyunun insan vücudu için çok faydalı olduğunu söyledim.

     – Peki ya Türklere ne dedin?

     – Onlara da “Denize girmek yasak! ” dedim.” 🙂

Bu yüzden karşınızdaki kişiyi olabildiğince tanımaya ve onu dinlemeye özen gösterin.

İkna etme yeteneği yüksek kişilerin 10 belirgin özelliği.

  1. Özgüvenleri yüksek.
  2. Taklit ediliyorlar.
  3. İletişim konusunda yetenekliler.
  4. İkna taklitlerini bilir ve onları ustalıkla kullanırlar.
  5. Nasıl sorular soracaklarını iyi biliyorlar.
  6. Karşılarındaki kişiyi değerli hissettiriyorlar.
  7. Tutkulular.
  8. Olumlu olmanın gücünden faydalanıyorlar.
  9. İkna konusunda cinsiyet ayrımının farkındalar.
  10. Bardağı hem boş hem dolu tarafından görebilirler.
5 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.
Enes Talha
Ekim 11, 2020

İkna etmek için kelimelerin gücüne inanıyorum, bilgilendirici yazın için teşekkürler abi

Seval
Ekim 12, 2020

İkna etme konusunda yetersiz olduğumu düşünüyordum. Bu yazıyı okuduktan sonra ikna edebilme konusunda daha iyi olacağını düşüyorum. Teşekkür ederim

Orhun Or
Ekim 12, 2020

İkna edici olmada ben de imajın çok etkili olduğunu düşünüyorum. Kılık kıyafet ile birlikte insanların yüz temizliği ya da sert mizaca sahip olması ile hitabetinin türü de birbiriyle bağlantılı olmalı. Mesela at hırsızı bir tipin çok kibar olması insanlar tarafından yadırganır mesela. Şüpheli gelir insanlara.

seydi altındağlı
Kasım 10, 2020

Hoca kötü yerden vurmuş 🙂 kişisel gelişim için güzel yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...