iphone şarj olmuyor sorunu

İphone Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözümü

Herkese merhaba, şuan bu yazıyı okuyorsan büyük ihtimalle  iphone şarj olmuyor ve çözüm arayışındasın. Üzülme eğer büyük bir arıza yoksa sorunun bir kaç yöntemle çözülecektir. İlk olarak telefonunun şarj almamasına neden olacak şeylere göz atalım daha sonra bunları çözmek için neler yapabilir ona bakalım.

İphone Şarj Olmuyor Sorunu

Telefonu tamirciye götürmeden önce sorunun ne olduğunu ve neden oluştuğunu bilmemiz gerekiyor. Çünkü bazen basit şeylerden dolayı bu tarz sorunlar oluşabiliyor.

  • Telefonun şarj cihazında veya kablosunda bir sıkıntı olabilir.
  • Kullandığınız kılıftan dolayı bir sıkıntı olabilir.
  • Şarj yuvasının içine cebinizde oluşan pamuklar veya toz parçacıkları gitmiş olabilir.
  • Alınan darbelerden dolayı şarj yuvası arızalanmış olabilir.
  • Sıvı teması veya nemden ötürü şarj yuvasında oksitlenme oluşmuş olabilir.

İlk olarak telefonunuzu farklı bir şarj cihazı ile şarj etmenizi öneririm. Şarj cihazında bir arıza veya kabloda bir kopma varsa telefonunuz şarj olmayacaktır. Kullandığınız kılıf şarj yuvasına şarj cihazının girmesini engelliyor olabilir, telefon kılıfını çıkararak tekrar denemenizde fayda var. Cebinizde oluşan pamuklanma veya çevredeki tozların şarj yuvasına dolması telefonu şarj etmenizi önleyecektir. Bu gibi durumlarda kirleri metal bir şey ile sert bir şekilde temizlemenizi önermiyorum. Bunu yerine bir fırçadan yardım alabilirsiniz ve asla su ile temas ettirmeyin. Yukarıda bahsettiğim son iki sebep için telefoncuya gitmeniz gerekecektir.

Telefoncuya gitmek dışında yukarıda bahsettiğim şeylerin tamamını uyguladıysan ve hala telefon şarj olmuyorsa telefonun yazılımının güncel olup olmadığını kontrol edin ve güncel değilse güncelleyin. Bu tarz durumlarda sorun yazılımsal da olabiliyor. Yazılım güncelleştirmesi yaptıktan sonra da çözülmediyse son çare telefonu formatlayın. Tüm bunları yaptıktan sonra hala şarj sıkıntısı yaşıyorsanız telefoncunun yolu gözükmüştür.

0 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...