Heilmich Manevrası Nasıl Yapılır ?

Heilmich Manevrası Nasıl Yapılır?

Heilmich Manevrası halk arasında hemlik manevrası olarak da bilinir. Size bir şey kazandırmayacağını düşünüyor olabilirsiniz fakat heilmich manevrası hayat kurtaran bir bilgiye dönüşebilir.

Heilmich manevrası nedir ?

Bilinenin aksine belkide en önemli ilk yardımlardan olan Heilmich manevrasının asıl amacı nefes boruna kaçan bir nesneyi karın boşluğuna yapılan baskı ile ağızdan çıkarılmasını sağlamaktır. Küçük çocukları bilirsiniz oldukça meraklıdırlar ve gördükleri her şeyi ağızlarına atabilirler. Yalnız bu durum her zaman için istenildiği şekilde gitmez ve boğazına takılarak nefes borusunu tıkanabilir. Aynı şey yetişkinler içinde geçerlidir, bu durumda hızlıca Heilmich manevrası yapılması gerekliridir.

Heilmich manevrası nasıl yapılır ?

Boğazda bir şey kalması sonucu nefes borusunun tıkanması yarı tıkanma veya tam tıkanma sonucu nefes almakta güçlük çekme şeklinde karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlarda bilinç kaybı oluşur ve hastanın yaşamsal tehlikeler oluşur. Eğer zamanında müdahale edemezsek, hasta kurtarılsa bile ilerleyen zamanlarda bazı beyinsel fonksiyonlarını kullanamaz hale gelebilir. Böyle bir durumda olan kişi konuşamayacağı için nefes alamama, acı çeken bir yüz ifadesi ile ellerini boğazına götürme, morarma gibi belirtiler gösterir. Bu gibi durumlarda acilen kişinin karnına ve göğsüne baskı uygulayarak yuttuğu cismin boğazından çıkarılması sağlanmalıdır. Asla kişinin sırtına vurmayınız, bilinenin aksine boğazına bir cisim takılan kişinin sırtına vurmak takılan şeyin daha fazla ilerlemesine ve cismin tam olarak bulunduğu pozisyona oturmasını sağlar. Bunun yerine kişiyi öksürmeye teşvik etmelisiniz.

Heilmich Manevrası

Heilmich manevrası bebeklere nasıl uygulanır ?

Aynı belirtileri bebeklerde gösterir ağlamaya çalışır sesini çıkaramaz, zaten bu tarz bir olayın yaşayıp yaşamadığını tespit etmek için bebeğin ses çıkarıp çıkaramadığını gözlemleyiniz. İlk olarak 112 yi arayınız daha sonra acil yardım gelene kadar heilmich manevrası ile ilk yardım uygulayabilirsiniz. Bebeklerde yaşı küçük olanlar için karına baskı uygulamak bebeğe zarar verebileceğinden, önce bebeği bir koluna yüz üstü yatırmalısınız.  Elinizle çenesini kavrayarak yüzüstü pozisyonda ağzını aşağı doğru eğdirin. Varsa bir sandalyeye oturarak bu işlemi yapın ve baş ile omuzu aynı hizaya getirin. Daha sonra elinizin topuk kısmı ile kürek kemikleri arasına 5 kez hafifçe vurarak sol elinizin üzerine baş çevrilerek cismin çıkıp çıkmadığı kontrol edilir.

Eğer çıkmadıysa başı gövdesinin aşağısında kalacak şekilde sırt üstü tutun 5 kez baş parmağınızla göğüs kemiğinin hemen altına karın bölgesine baskı uygulayın. Yuttuğu nesne çıkana kadar tekrarlayın ve bu arada 112 yi aramayı unutmayın.

 

Öksürdüğünüzde boğazınızdaki cisim çıkmıyorsa ne yapmalıyım ?

Etrafınızda kimse yok ve bu anlattığım tüm olayların sizin başınıza geldiğini düşünelim, tabi ki asla böyle bir olay yaşamak istemeyiz fakat varsayalım ki yaşadınız. O zaman ne yapacağız ? Etrafımızda seslenecek kimse yok, birileri olsa bile zaten seslenemeyiz çünkü boğazımızda bir cisim nefes almamızı ve haliyle ses çıkarmamızı engelliyor. İlk olarak öksürmek gelsin aklımıza, olabildiğince öksürerek boğazımızdaki cismi çıkarmaya çalışalım. Eğer öksürmek işe yaramıyorsa bir elinizi yumruk yaparak göğüs kafesi ve karın arasındaki boşluğa elinizi koyarak diğer elinizle kendinize doğru kuvvetli bir şekilde çekin.

Bu yöntemde işe yaramıyorsa eğer  etrafta bulabileceğiniz ve diyaframınıza yerleştirebileceğiniz sandalya, tezgah veya bir masa bulun tam diyafram bölgesine denk getirerek hızlıca baskı uygulayın. Bu işlemleri cisim boğazınızdan çıkana kadar tekrarlamalısınız. Bu anlattıklarımı tek başına ve kendi kendinize yapıyor olmak sizi korkutmuş olabilir fakat bunu yaparken gayet sakin ve soğukkanlı olmalısınız. Panik olmak her zaman işleri daha kötü hale getirecektir. Tüm bunları yaptıktan sonra  cisim çıktıktan sonra sakin bir şekilde davranarak kalp ritminizi düzenlemeniz ve bir doktora görünerek sağlık durumunuz hakkında bilgi almanız gerekmektedir.

Uykusuz penguen olarak sizin ve sevdikleriniz sağlığını önemsiyorum bu yüzden bu tarz yazılar paylaşmaya devam edeceğim. Mutlu ve sağlıkla kalmanız dileğiyle…

5 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.
Avatar
mort
Ekim 29, 2020

sağolun boğulurken bu yazı aklıma gelir inşallah

Avatar
djkaram
Kasım 13, 2020

Sağlık çok önemli ve dikkate alınması gereken bir konu.Böyle küçük gibi görünene ama hayat kurtaran bilgiler için teşekkürler.

Avatar
tarık ordul
Aralık 22, 2020

Sağlığa önem veren bir blog bayılırım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...