Cyborg Ne Demek? Günümüzde Cyborg Var Mı?

Filmlerde sıklıkla duyduğumuz bir terim fakat gündelik hayatta pek sık kullanmıyoruz biliyorum. Yapay zeka alanındaki gelişmeler robotların insanların yerini alacağı konusunda endişeler yaratırken, geleceğin düşünen robotlarının değil, robot-insan karışımı olacağı tahmin ediliyor. Peki cyborg ne demek? gelin hep birlikte inceleyelim.

Cyborg Ne Demek?

Cyborg, sibernetik organizmanın kısaltılmış halidir. Türkçesi henüz TDK tarafından konulmadığı için burada türkçesini kullanamayacağım fakat bazı kaynaklarda siborg olarak geçmekte. Kısaca insan vücudunun yapay zeka ile birleşimi sonucunda çıkan yeni oluşuma cyborg diyebiliriz.

Günümüzde Cyborg Var Mı ?

Günümüze gelecek olursak Cyborg denilince akla filmlerdeki korkunç sahneler gelmesin. Az önce bahsettiğim gibi insan vücudunun yapay zeka ile birleştirilmesi ile yeni bir oluşum elde etmekten bahsediyoruz. Buna örnek olarak Nail Harbisson’u verebiliriz. Doğuştan bir hastalık nedeniyle sadece siyah ve beyaz olarak görebilen Harbisson sanatçı kişiliğinin vermiş olduğu fikirle renkleri müziğe daha doğrusu frekansa çevirmeyi başardı. Renkleri duyarak görmeye başladı, renkleri görmeyi bırakın kızılötesi görüş, morötesi ve gece görüşüne de sahip oldu. Yani normal insanlarda olmayan özellikleri elde etti. Harbisson için bir cyborg diyebilir miyiz ?

Bu Alanda Yapılan Çalışmalar

Bu alanda  ilk akla gelen çalışmalar tabi ki insan beyni. Şuanda insan beynindeki verilerin bir bulut sistemi üzerine depolanması ve insanların beynine veri aktarabilmek  üzerine çalışmalar yapılıyor. Bir cihazdan beyninize  öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri aktarabildiğinizi düşünsenize. Şimdilik imkansız gelebilir fakat hiç bir şey imkansız değil!

Bir diğer çalışma alanı ise organlar, günümüzde 3d yazıcılarında gelişerek karşımıza çıktığını biliyorsunuz. En son 3d yazıcı ile yapay kalp yapıldı fakat bu kalp yalnızca 2 saat çalışabildi, daha sonra işlevini maalesef yitiriyor. Düşünsenize bu kalbin kendi kendini yenilediğini ve hiç durmadan çalışmaya devam ettiğini. Gümüz de bir telefonun üst modeli çıkıyorsa ve sürekli bunların reklamlarını görüyorsak, önümüzdeki yüzyıllarda televizyonlarda (televizyon dediğime bakmayın ilerde farklı bir adı olabilir)  artık eskisinden %20 daha hafif omuz veya %50 daha hızlı çalışan beyin entegrasyonlu lens  reklamları görmemiz mümkün. Şuan çok ilginç geliyor fakat eski yıllarda amerikan uzay filmlerinde, uzay gemisinin kapısı otomatik açıldığında  da ilginç geliyordu fakat sonra gerçeği yapıldı ve günlük  hayatımızda kullanılır hale getirildi.

1 Yorum
Yorum yaparken hatıra amacıyla mail adresini kayıt altına alıyorum, bunu göz önünde bulundur.
Enes Talha
Kasım 26, 2020

Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden birisi olarak bahsettiklerinizin ilerleyen zamanlarda gerçekleşeceğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

Çok Okunanlar
Merhaba Dünya
19 Eylül 2020

Herkese Merhaba, bu gün uykusuz bir penguenin doğuşunun ilk günü. Size biraz kendimden bahsedeyim;  adım Hamdi, 1993 ...

Okusan Seversin
en eglenceli 10 browser oyunu
En Eğlenceli 10 Browser Oyunu, Bunları Seveceğine Eminim
31 Ocak 2021

Sizlere oyuncu bir tarafım olduğunu söylemiş miydim hatırlamıyorum. Sizlere kendimde bizzat oynadığım en eğlenceli 10 browser oyunu ...